2024-11-13 Besök av Madlén Sjögaardh från Café Madrix

Ännu en givande och trevlig Inner Wheel-kväll inleddes med att KP Margreth tände Vänskapens Ljus och efter parentation över Birgit Håkansson, medlem sedan 1999, och en tyst minut av stilla kontemplation, så serverade vår krögare en härlig fiskgryta!

 

Madlén Sjögaardh äntrade scenen och gav en kort historik över sitt livsverk. I mars 1997, efter ett familjeråd, beslöt syskonen Madlén och Rickard att öppna ett musik-café för ungdomar. Syskonen utgjorde basen i namnet för verksamheten, Madrix och de startade caféet i gamla Mysig (hässleholmarna vet!). Efter en investering på Jysk av två bord och fyra stolar, hemmabygge av en disk och lite andra egna snickerier så erbjöd man musik, sålde vinylskivor till fullpris, erbjöd kaffe, kakor och lite annat smått och gott, allt för 5 kronor/enhet. Självklart så gick man back så Madlén jobbade nätter i omsorgen för att överleva, i synnerhet som bror Rickard lämnade efter ett halvår.

 

Så blev Korsvirkeshuset ledigt! 2000 tog Madlén över Eivor Jakobssons tebutik och anställde sin första medarbetare. Så småningom blev Cigarrmagasinet vid stortorget ledigt, och efter flytt så satsade hon på mer kaffe och te i lösvikt, choklad, lakrits, fika med egenbakade bakverk, baguetter och sallader, afternoon tea och mycket mer. Madrix erbjuder choklad- och laktitsprovningar och vi tackar för delikata smakprover! En trevlig insikt är att vi, bl a genom den höga fetthalten i choklad, faktiskt kan överleva på att enbart äta choklad. Kakaohalten i chokladen vi köper avslöjar bl a att 80%-ig choklad innehåller 20% socker etc. Läs innehållsförteckningen!

Madrix klarade pandemin fint, mycket beroende på alla fina stammisar, och öppethållande veckans alla dagar. Nämnas kan paret som tar tåget från Karlskrona för att fika på Madrix och sedan ta tåget hem igen!

Efter choklad- och lakritsprovning och provning av champagne-vingummi tackade klubbpresidenten Madlén för ett inspirerande och härligt framförande. Vi är många som är trogna – och nöjda - Madrix-kunder och -besökare!

Kvällen avslutades med ett antal IW-ärenden, bl a inbjudan från Soroptimisterna att delta i deras fackeltåg den 25 november för att uppmärksamma Internationella Dagen för Avskaffande av Våld mot Kvinnor och Flickor. Vi fick också en kort presentation av vad 16-dagars aktiviteten innebär.

 

Marianne Sundblad presenterade vårprogrammet 2025 och Lotteriet lyckliggjorde tre vinnare med vinster, bl a från Madrix och Iris Blommor i Hässleholm.

Presidentens tankar för kvällen…. ”Människor kan man klara sig utan, men en vän behöver man!” Helt i linje med IWs ledord… Vänskap, Hjälpsamhet och Internationell Förståelse!

Text Ruth Brunner

Bild Catharina Blomberg

Klubbpresident

Margreth Segerstein

Senaste månadsbrevet