Senaste mötet

Här kan du som inte var med på senaste mötet få lite information

Onsdagen den 2 april

Denna varma vårkväll samlades 39 deltagare på Margareta Festvåning för att lyssna på Marie-Louise Danielsson-Tamm professor i livsmedelshygien.

 

Ordförande Elisabeth Long hälsar Marie-Louise Danielsson-Long Tamm professor i Livsmedelshygien välkommen som kvällens föreläsare. På bilden från vänster Annika Sandén , Elisabeth Long,Marie-Louise Tamm-Danielsson ,Lisbeth Wiker och Maire-Louises make.

 

Lite mingel med fina möten med gäster och medlemmar;

 

Ett spännanded och lärorikt föredrag om vår hygien avseende livsmedel ;

Lite referat från kvällen:

Vår president hälsade hela 39 deltagare varav 4 gäster varmt välkomna till kvällens möte.

Annika Sanden informerade om Fredsdagen den 8 maj på Betelkyrkan, där bland annat Inner Wheel medverkar. Information kring detta går ut via mejl till samtliga medlemmar.

Därefter hälsades kvällens huvudperson Marie-Louise Danielsson-Tamm professor i livsmedelshygien välkommen. Hon föreläste under rubriken ”Postmoderna trender – en fara för folkhälsan, samhällets tilltro till objektiva sanningar/vetenskap har gått förlorad”.

Med humor och värme lotsade Marie – Louise oss genom vikten av god livsmedelshygien, för att undvika EHEC och clostridium botulinum.

Hon delgav oss även några praktiska råd 0m hur vi kan förbättra vår egen livsmedelshygien i hemmet: plus 4 grader i kylen, kyl ner rester snabbt, pesto förvaras i kylen skölj disktrasan i kallt vatten samt håll dig till 1-2-3 lagen när du gör inläggningar, det förekommer andra proportioner på nätet.

Ett varmt tack till Marie – Louise Danielsson -Tamm för en givande kväll.

Månadens insamling går till Panzisjukhuset.

Referatet skrivit av Birgitta Nilsson

 

 

 

 

Onsdag den 5 mars

Innerwheel Klubbmöte 5 mars 2025

Härligt glittriga skor !!

Vi startade den trevliga kvällen med ett besök i affären “shoes and beyond”. En härlig, flärdfull kväll på Kungsgatan 2, där vi blev bjudna på bubbel och snacks samtidigt som vi fick en presentation av företaget.

Caroline Folkö och Emma Lindström är vänner sedan 21 år tillbaka. De möttes I Borås när de pluggade skodesign. Efter utbildningen fick de jobb på Arbesko och Kavat. De lärde hanverket att göra skor och ville starta eget 2015. De arbetade först som produktionsagenter åt flera olika företag. De hjälpte även andra kvinnor starta företag. Företaget har gått bra och de har dubblat sin omsättning varje år. The shoe bakery, är namnet på deras eget designade skomärke som startade 2021. Fokus är färg på både sneakers och andra modeller. Lokalen fungerade även som ett showrum för andra kvinnliga företagares produkter som de vill stödja. De stödjer även ett kvinnokooperativ i Kenya, där pengarna går till barnens skolgång. Emmas mamma är ofta på plats i Kenya, vilket gör att hon ser att pengarna kommer till rätt plats och gör nytta.

Före middagen på Margaretas festvåning välkomnades Anna-Karin Renström som medlem till Örebro Inner Wheel Club med en ros och brosch. Därefter följde en ljusceremoni av Åsa, Elisabeth och Lisbeth.

Elisabeth läste även upp kondoleanser från vår vänklubb i Australien, Verums IW klubb i Danmark och kommande vänklubb i Simrishamn, med anledning av skolskjutningen på Risbergska skolan. Efter middagen fick vi information om kommande klubbträffar.

I april kommer Marie-Louise Danielsson-Tham, som är professor i livsmedelshygien. I maj månad besöker vi Berga gård i Fjugesta, som presenterar sin verksamhet och produkter.

Vi delade också med oss förslag på läsvärda böcker.

  1. Det nya gamla, Helena von Zweigbergk
  2. Det lilla kaféet i Köpenhamn, Julie Caplin
  3. Onda tankar, Nora Roberts
  4. Kärlekens idioter, Emma Hamberg
  5. De fenomenala fruntimren på Grand Hotell, Ruth Kvarnström-Jones
  6. Drömmarnas flod, Elisabet Nemert
  7. Agenturerna, Kristina Larsson
  8. -1 Kallbaderskan bland fjällen, Karin Härjegård

-2 Sömmerskan och friheten

-3 Pianisten vid fjällsjön                      

  1. Färskt vatten till blommorna, Valérie Perrin
  2. -1 Barnbruden, Anna Laestadius Larsson

-2 Pottungen

-3 Rävhonan

-4 Kurtisanen                                           

  1. Hedvig Elisabeth Charlotte: Hertiginna vid Gustavianska hovet, My Hellsing
  2. Bomullsfabrikens skugga, Ann-Christin Antell
  3. De bortglömda namnens bok, Kristin Harmel  (alla hennes böcker)

Det blev många spännande böcker som vi har framför oss att läsa och diskutera.

Avslutar med, insamlingen för mars månad går till Tullens narkotikasökhundar.

Vid pennan Ann-Mari Juhlin

Onsdagen den 5 februari 2025

Vi var 23 damer som träffades på Margareta festvåning för vårt valmöte.
Kvällen började med mingel och sedan lyssnade vi på de 4 skönsjungande damerna Sirenerna.
Därefter middag som var en härlig fiskgratäng med goda tillbehör samt kaffe och kaka.

Skönsjungande Sirenerna inledde vårt valmöte med ljuvlig acapella

vilket skänkte tröst i denna mörka tid med ofattbar sorg efter ett illdåd dagen före vårt möte.

 

 

 

 

E

Nu är den nya styrelsen för verksamhetsåret 2025-2026 klubbad och alla poster tillsatta!

 

Referat från IW-mötet 5 februari 2025

 

Vi var 23 medlemmar som samlades denna något varma för årstiden februarikväll. Alltid en trevlig stämning när man kommer till Margareta Festvåning!

Kvällen inleddes med en härlig musikstund med gruppen Sirenerna, fyra kvinnor som bjöd på sånger från olika genre. För de som är bekanta med den grekiska mytologin, så vet man att sirenerna var fåglar med fula kvinnohuvuden, som bodde till havs och lurade sjömän med sin sång att hoppa i havet och en säker död. Kvällens sirener lovade att de var inte alls farliga! Dessutom var vi allihopa kvinnor och inte intressanta för mytologins sirener.

Gruppen bjöd på toner från Dalarna och andra folksånger, så väl som ’How deep is your love ’av Bee Gees, Ted Gärdestads fina ’Himlen är oskyldigt bl ’åoch Josefin Nilssons Ä’lskar mig för den jag är’.

Med anledning av den tragiska händelsen i Örebro tisdag 4 feb sjöng gruppen Amazing grace.

Hjalmar Gullbergs dikt, Människors möte lästes där sista versen lyder:

Byta ett ord eller två

Gjorde det lätt at gå

Alla människors möte

Borde vara så.

Sirenerna avtackades med en fin, röd IW-ros och vi gick till bords för att åtnjuta en mycket god fiskgratäng. Före måltiden höll President Elisabeth Long en parentation för Gun Kornblad, en trogen IW-medlem, som har haft flera styrelseuppdrag inom IW Örebro Hus och blev medlem i vår klubb. Det kändes fint och betydelsefullt att vi samtidigt höll en minuts tystnad även för de som föll offer för skjutningen på Risbergska skolan dagen innan

Kvällen avslutades med det årliga Valmötet, då vi kunde konstatera att alla poster i styrelsen är tillsatta för nästa verksamhetsåret. Detta är inte alla klubbar förunnat och vi är tacksamma för alla villiga medlemmar.

Avslutningsvis informerade vår President att det kommer att finnas möjlighet till inköp av egen personlig namnskylt till en kostnad av ca 95 kr. Medlemmarna kommer att få all information om detta via email. Vidare diskuterades platsen för IW-promenaderna, eftersom det har kommit förslag att vi kunde byta till ett annat område än Oset/Naturenshus. Det blev ett enhälligt beslut att fortsätta träffas på Oset av praktiska själ.

 

Vid pennan

Janice Karlsson, ISO

 

 

IW dagen 10 januari

Vi var runt 40 personer varav 7 herrar som firade IW-dagen tillsammans med runt 100000 tusen kvinnor runt om i världen. Till Margareta festvåning hade vi bjudit in Einar Lyth, Ingemar Söderström och Olle Holmquist som hade en liten föreställning och berättelse från boken Drottningens protegé, som de skrivit. Ett konstnärsliv i det tidiga 1800-talet.

Ingemar Söderström gestaltade Anders i boken
 

Tommy Sandén informerar om Panzisjukhuset

40 tal gäster som njuter av god mat

Vi åt en god lax med tillbehör

Referat från IW-dagen 10 januari 2025
Så härligt att ses igen och få fira IW 101 år tillsammans med ett 40-tal medlemmar, gäster och föredragshållare på Margareta Festvåning.

President Elisabeth Long välkomna och presenterade dagens föredragshållare tillika medförfattare till boken ”Drottningens Protegé: Einar Lyth, Ingemar Södersröm och Olle Holmqvist. Einar och Ingemar, den senare klädd i tidsenliga kläder gestaltade Anders. Olle som bl a ritat kartorna i boken skötte bildvisningen. Så återgavs den gripande och spännande levnadsbeskrivningen om hur Karl XIII:s gemål, drottning Hedvig Elisabet Charlotta år 1810, tog hand om den föräldralöse gossen Anders Lundquist från torparstugan i Adolfsberg. Detta kom naturligtvis att förändra Anders liv och han kom som vuxen att ägna sig åt konstnärskap och att arbeta som konstlärare åt Kung Oskar I:es barn. En riktig ”askungesaga” ur verkligheten! Boken ”Drottningens Protegé” gavs ut under 2024 och finns att köpa i bokhandeln.  
 

Därefter tackade Tommy Sandén för klubbens engagemang för Panzisjukhuset och hur viktiga våra gåvor är samt gav kort uppdaterad information om situationen på Panzi. Tommy informerade vidare om att det den 8 maj är 80 år sedan 2:a världskriget tog slut. Bernadottesamfundet i Örebro har planerat att uppmärksamma detta genom att på eftermiddagen anordna en fredskonferens i Betelkyrkans lokaler. Medarrangörer är bl a Folke Bernadotte, Forum för Levande historia, Röda Korset och Rotary. Vår IW-klubb inbjudes varmt att vara med. Mer info om detta kommer.

Elisabeth Long informerade om att månadens insamling går till Tullverkets narkotikahundverksamhet. Lisbeth Wiker uppmanade oss att titta i våra ”gömmor” om det finns mindre väskor, glasögonfordral, plånböcker etc som hon kan samla in för att skänka till Tullverkets hundträning.

För att möjliggöra uppdaterad programvara för IW har rådet framfört en begäran om 50.000:- för ändamålet. Förfrågan har gått ut till alla klubbar och det fanns enighet och förståelse bland deltagande medlemmar om att detta är viktigt. Elisabeth tar klubbens godkännande vidare.

Annika Sandén

 

 

 

 

Klubbpresident

Elisabeth Long

Senaste månadsbrevet